Naprawa samochodu z OC sprawcy szkody – krok po kroku

Kolizja drogowa to bez wątpienia mało przyjemna, lecz niestety powszechna sytuacja, która może spotkać kierowcę. Co więcej, według wszelkiego prawdopodobieństwa wystąpi ona przynajmniej raz w ciągu naszego życia. Ważne, aby zawczasu przygotować się do tego również pod względem formalnym. Wiedza ta nie tylko pokieruje działaniami bezpośrednio po stłuczce, ale też na późniejszym etapie, w tym podczas naprawy samochodu z OC sprawcy szkody.

  1. Naprawa samochodu z OC sprawcy.
  2. Naprawy samochodu w ASO.
  3. Ubezpieczenie AC – pełna ochrona.

Ubezpieczenie OC jest podstawową ochroną osób poszkodowanych w przypadku ewentualnej kolizji bądź wypadku. Co za tym idzie, każde zarejestrowane i dopuszczone do ruchu auto musi je posiadać, zgodnie z przepisami prawa (nawet jednodniowa zwłoka z płatnością skutkuje wysokimi karami pieniężnymi). Wszystko po to, aby naprawa pojazdu uszkodzonego w kolizji przebiegła szybko i sprawnie, bez obciążania budżetu poszkodowanego. Jak to wygląda w praktyce? Co jeśli samochód jest serwisowany w ASO?

Naprawa samochodu z OC sprawcy

W pierwszej kolejności pamiętajmy, że zawsze mamy prawo domagać się naprawy pojazdu i pokrycia wszelkich towarzyszących kosztów z OC sprawcy kolizji.

Całość odbywa się na kilka sposobów, a o szczegółach i drodze wypłaty środków decydujemy samodzielnie. Możemy je otrzymać w formie gotówki, na podstawie kosztorysu wykonanego przez przedstawiciela ubezpieczyciela (rzeczoznawcę), lub poprzez pokrycie naprawy w profesjonalnym warsztacie, też ASO (wyjątkiem jest szkoda całkowita, kiedy auto nie nadaje się do naprawy).

Oba warianty mają swoje plusy. Chcąc naprawić samochód w preferowanym przez siebie warsztacie, bez udziału ubezpieczyciela, lepiej jest wybrać opcję gotówkową. Jednak nie zapominajmy, że kwota, jaką otrzymamy, jest uśredniona dla naszego regionu. Z kolei odstawiając pojazd do wskazanego przez towarzystwo ubezpieczeniowe warsztatu, nie przejmujemy się już niczym.

Naprawy samochodu w ASO

Co ważne, jeśli dotąd serwisowaliśmy samochód w autoryzowanej stacji obsługi (ASO), czyli z wykorzystaniem oryginalnych części, możemy wybrać również taki wariant naprawienia szkody po kolizji lub wypadku.

To cenione rozwiązanie przez kierowców, którym zależy, aby ich auto zawsze znajdowało się w rękach autoryzowanych i doświadczonych specjalistów. I w tym przypadku wszelkie koszty naprawy pojazdu leżą po stronie ubezpieczyciela, a nasza rola sprowadza się do oczekiwania zakończenia likwidacji szkody.

Warto przy tym pamiętać, że właściciel pojazdu uszkodzonego może wnioskować o auto zastępcze z OC sprawcy. Otrzyma je na czas napraw (niezależnie jaki wybrał sposób likwidacji szkody).

Więcej o naprawie samochodu w ramach ASO dowiemy się na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/naprawa-szkody-z-oc-sprawcy-w-aso/.

Ubezpieczenie AC – pełna ochrona

Mimo że OC sprawcy kolizji gwarantuje nam naprawę pojazdu (lub wypłatę środków w przypadku szkody całkowitej), istnieje wiele okoliczności, w których jest ono niewystarczające. To np. sytuacja, kiedy my spowodowaliśmy kolizję, lub uszkodzenie pojazdu wystąpiło na skutek działania warunków atmosferycznych czy też dzikich zwierząt.

Nie chcąc narażać się na koszty i mieć zapewnioną naprawę samochodu, niezbędne jest ubezpieczenie AC (autocasco). Co istotne, umowę możemy zawrzeć w kilku odmiennych wariantach, które obejmują między innymi ochronę od: kradzieży, zalania pojazdu, pożaru, wandalizmu czy uszkodzeń spowodowanych wspomnianymi warunkami atmosferycznymi.

Szczegóły o AC również znajdziemy na stronie: https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-autocasco/.


Artykuł sponsorowany.