Jak przygotować się do wszycia Esperalu? Ważne informacje

Esperal to farmakologiczny sposób skutecznego wsparcia procesu leczenia choroby alkoholowej. Z jego wykorzystaniem możliwe staje się wzbudzenie silnej, choć zewnętrznej motywacji do długotrwałego utrzymania abstynencji przez uzależnionego. Stosowanie Esperalu, czyli powszechnej wszywki alkoholowej, wymaga jednak wykonania mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Pacjent zwykle nie musi samodzielnie się do niego przygotowywać. Potrzebuje jednak wsparcia i opieki specjalistów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia alkoholizmu z użyciem wszywki.

Konsultacja lekarska, kwalifikacja pacjenta do zabiegu, zgoda na zaszycie oraz znieczulenie miejscowe – to podstawowe czynności, które należy wykonać, zanim pacjentowi zostanie wszczepiony Esperal. Samodzielne stosowanie tej metody wspomagającej terapię uzależnienia nie jest zatem możliwe. Działanie wszywki alkoholowej opiera się na mechanizmie awersji i samodzielnego odrzucenia substancji odurzającej przez osobę uzależnioną. Znając skutki połączenia alkoholu z lekiem, pacjent powstrzymuje się od sięgania po kieliszek. Obawia się bowiem pogorszenia własnego stanu zdrowia wskutek tzw. reakcji disulfiramowej. Występuje ona wyłącznie wówczas, gdy chory nie stosuje się do zaleceń lekarza i po zabiegu implantacji Esperalu decyduje się na ryzykowne próby przepicia leku.

Lek Esperal – disulfiram – jak działa wszywka alkoholowa?

Esperal nazywany jest popularnie również wszywką alkoholową, głównie ze względu na swoją drogę podania. Ma bowiem formę jałowych tabletek przeznaczonych do podskórnej implantacji do wnętrza organizmu pacjenta. Substancją czynną leku jest disulfiram, czyli bloker jednego z enzymów trawiennych, wydzielanych przez ludzką wątrobę (dehydrogenazy aldehydowej). Działanie disulfiramu wpływa patologicznie na proces metabolizmu alkoholu etylowego. Jest zatem odczuwalne jedynie wówczas, gdy w organizmie pacjenta znajduje się jakakolwiek dawka etanolu. Dla trzeźwego chorego pozostaje obojętna i nie wywołuje żadnych dolegliwości.

W fizjologicznych warunkach etanol jest trawiony do kwasu octowego, a następnie do dwutlenku węgla i wody. Gdy w ustroju zaszytego uzależnionego krąży Esperal, dochodzi do znaczącego zaburzenia tego szlaku metabolicznego. Etanol metabolizowany jest wówczas do szkodliwej postaci aldehydu octowego, który długotrwale zalega w krwiobiegu i powoduje objawy tzw. reakcji disulfiramowej. Jego rosnące stężenie może stać się zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia zaszytego uzależnionego. Z tego względu podstawowym zaleceniem po wszyciu wszywki alkoholowej jest zachowanie bezwzględnej wstrzemięźliwości od alkoholu.

Weryfikacja wskazań do zabiegu implantacji Esperalu – konsultacja w Centrum Medycznym Galmedic

Zabieg, podczas którego wszywa się Esperal do wnętrza organizmu pacjenta, wymaga jego przygotowania. Pierwszym etapem działań specjalistycznych jest spotkanie z lekarzem. Chory przechodzi kwalifikację do zabiegu, podczas której specjalista weryfikuje istnienie wskazań do zabiegu oraz eliminuje ewentualne przeciwwskazania. Wszywkę alkoholową zaleca się przede wszystkim tym osobom, które chcą wzmocnić efekty dotychczas podejmowanych działań terapeutycznych w ramach kompleksowej terapii alkoholizmu. Zwykle Esperal poprzedza się detoksykacją, czyli odtruciem alkoholowym. Terapię awersyjną zaleca się ponadto stosować równocześnie z uczestnictwem pacjenta w psychoterapii alkoholizmu.

Przeciwwskazania do leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem wszywki alkoholowej (Esperalu) – kiedy nie wszywać tabletek?

W Centrum Medycznym Galmedic dbałość o bezpieczeństwo pacjenta stawia się na pierwszym miejscu. Jego przygotowanie do zabiegu przebiega zatem bez pośpiechu. Podczas wizyty lekarz skrupulatnie ocenia ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań i skutków ubocznych implantacji wszywki alkoholowej. Nie każdy chory może zostać zakwalifikowany do zabiegu. Głównym przeciwwskazaniem do wykonania zaszycia jest pozostawanie pacjenta pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. By móc bezpiecznie się zaszyć, pacjent powinien być trzeźwy przynajmniej przez 24 godziny przed zabiegiem. Musi zatem najpierw odstawić alkohol. Może zrobić to samodzielnie lub z pomocą i wsparciem specjalistów podczas detoksu alkoholowego. Do zabiegu nie kwalifikują się pacjenci nadwrażliwi na substancje zawarte w leku, z niektórymi schorzeniami układu krążenia, nerwowego, a nawet zaburzeniami psychicznymi.

Gdzie można bezpiecznie przygotować się oraz poddać zabiegowi, podczas którego wszywa się Esperal? Radom to miejsce, w którym kompleksową kwalifikacją oraz przeprowadzeniem zabiegu zajmują się specjaliści Centrum Medycznego Galmedic. Z pełną ofertą placówki można zapoznać się tutaj: https://radom.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

esperal radom

Zgoda pacjenta na zabieg i kontrolowana rezygnacja ze spożycia alkoholu a ryzyko reakcji disulfiramowej podczas leczenia choroby alkoholowej

Alkoholizm może być leczony na różnorodne sposoby i z wykorzystaniem rozmaitych metod. Niektóre z nich można stosować nawet wbrew woli uzależnionego, w ramach tzw. przymusowego leczenia uzależnienia. Esperal wymaga jednak świadomej i dobrowolnej zgody pacjenta na zaszycie. Wiąże się bowiem z koniecznością chirurgicznej ingerencji w jego ciało. Podczas krótkiego zabiegu chirurgicznego dochodzi do przerwania ciągłości tkanek skórnych, co wymaga nie tylko zgody samego chorego, ale również odpowiedniego przygotowania jego skóry.

Przygotowanie skóry pacjenta do zabiegu wszycia Esperalu

Wszczepienie leku Esperal odbywa się po uprzednim oczyszczeniu i dezynfekcji skóry pacjenta. Lekarz dba o czystość skóry pacjenta w okolicy pola zabiegowego. Zwykle cięcie chirurgiczne zlokalizowane jest tuż nad jego pośladkiem, w obszarze podpowięziowym mięśnia pośladkowego. Zabieg implantacji Esperalu jest bezbolesny i komfortowy dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Ile trwa terapia awersyjna z użyciem wszywki alkoholowej? Jak długo działa Esperal?

Awersyjna metoda leczenia alkoholizmu wykazuje długotrwałe i stałe działanie. Pomaga zwalczać uzależnienie od alkoholu nawet przez rok. Zwykle Esperal działa bowiem od 8 do 12 miesięcy. Po przeprowadzeniu zabiegu przez chirurga chory z własnej woli powstrzymuje się od spożywania alkoholu, dzięki czemu stopniowo pokonuje nałóg. Unika tym samym objawów zatrucia aldehydem octowym, który mógłby kumulować się w jego organizmie po wypiciu alkoholu. Do długotrwałej trzeźwości po zaszyciu również warto odpowiednio się przygotować. Rezygnacja z każdej ilości alkoholu może bowiem okazać się dla uzależnionego ustroju trudnym doświadczeniem. Wielu uzależnionych pacjentów zmaga się z konsekwencjami objawów tzw. głodu alkoholowego.

Czy oryginalny Esperal jest bezpieczny? Powikłania i skutki uboczne podczas leczenia uzależnień lekiem Disulfiram WZF

Dla pacjentów, którzy podczas leczenia stosują się do zaleceń lekarskich, Esperal jest całkowicie bezpieczny i nie powoduje żadnych dolegliwości. Wśród skutków ubocznych, które zauważają niektórzy chorzy po umieszczeniu wszywki alkoholowej (Esperalu) podskórnie, wyróżnia się jedynie objawy fizjologicznie związane z przerwaniem ciągłości tkanki skórnej i zastosowaniem szwów. To przede wszystkim ból i uczucie tkliwości w okolicy rany, krwawienie, a nawet swędzenie. Jeżeli dolegliwości te nie ustępują lub wręcz się nasilają, konieczna jest konsultacja lekarska.

Trzeźwość po zabiegu wszywki alkoholowej

Do powikłań i skutków ubocznych zaszycia Esperalu nie zalicza się natomiast reakcji disulfiramowej. Objawy, które z niej wynikają, związane są bowiem z niestosowaniem się pacjenta do zaleceń lekarza. Jeżeli decyduje się on na podjęcie niebezpiecznej próby przepicia alkoholem wszywki, musi liczyć się z ryzykiem wystąpienia niebezpiecznych dolegliwości, które nie należą do przyjemnych. Wśród nich wymienia się przede wszystkim nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, drgawki, zaburzenia świadomości, nadpotliwość, zaburzenia akcji serca i wartości ciśnienia tętniczego krwi. W skrajnych przypadkach spożywanie alkoholu po zabiegu wszycia wszywki alkoholowej może prowadzić do śmierci chorego.


Artykuł sponsorowany.